logoTlačový servisDokumentyGalérieUžitočné linkyKontakty

Odborné exkurzia - Rakúsko, Slovinsko

V dňoch 21.-23.06.2010 uskutočnilo Regionálne pracovisko NSRV pre Trenčiansky kraj aktivitu Odborná exkurzia - Rakúsko, Slovinsko. Zahraničná exkurzia bola zameraná na priamy predaj, spracovanie poľnohospodárskych produktov a agroturistiku. Odbornej exkurzie sa zúčastnilo 21 osôb.

Počas prvého dňa exkurzie (21.06.2010) účastníci zavítali do priestorov rodinnej farmy v Rakúsku, ktorá okrem základnej poľnohospodárskej prvovýroby (rastlinná a živočíšna výroba) vlastní aj malú výrobnú prevádzku zameranú najmä na výrobu, balenie a predaj jogurtov, ochuteného mlieka a jogurtového mlieka pre konečných spotrebiteľov. Po podrobnom popise výrobného procesu nasledovali otázky účastníkov k podmienkam predaja mliečnych výrobkov na rakúskom trhu, ďalej sa uskutočnila prehliadka hospodárskeho dvora farmára a ochutnávka vyrábaných mliečnych produktov. V druhej časti dňa po presune do Slovinska účastníci navštívili rodinný podnik na výrobu syrov, pričom mali možnosť nahliadnuť do výrobných priestorov prevádzky, vypočuť si a konzultovať výrobný proces prezentovaný majiteľmi syrárne, zúčastniť sa degustácie výrobkov syrárne.

Druhý deň exkurzie (22.06.2010) účastníci navštívili turistickú farmu v podhorskej oblasti s očarujúcim výhľadom na hory. Farmár je jedným z najpokrokovejších farmárov v celom Slovinsku. Ako jeden z prvých využíva na svojej farme dojacieho robota. Tento stroj minimalizuje potrebu pracovných síl v poľnohospodárskej prvovýrobe. Okrem mliečneho dobytka chová kone, ktoré využíva aj na poskytovanie služieb. Na dvore možno stretnúť aj viaceré domáce zvieratá. Vo svojom agroturistickom objekte, ktorý je umiestnený hneď vedľa farmy ponúka ubytovanie v 8 dvojposteľových izbách a 4 apartmánoch. Ubytovaným hosťom aj návštevníkom farmy poskytuje raňajky, prípadne večere, pričom jedlá sú vyrábané z veľkej časti z vlastných prírodných produktov. Pre ubytovaných je k dispozícii možnosť bezplatného zapožičania bicyklov. Farmár taktiež predáva mliečne produkty (ochutené mlieko, ochutená srvátka) prostredníctvom vlastných predajných automatov. Účastníci si mohli pozrieť nielen fungovanie dojacieho robota, automatu na predaj výrobkov, agroturistické zariadenie, ale i konzultovať svoje otázky s majiteľom farmy. V druhej časti dňa sme zavítali do priestorov malej mliekarne, kde majiteľ vyrába široký sortiment mliečnych výrobkov ako biele a ochutené jogurty, jogurtové mlieka, ochutené mlieka, tvarohy, kyslú smotanu, syry, maslo a pasterizované mlieko. Účastníci konzultovali s majiteľom najmä trhové a legislatívne podmienky v Slovinsku a na Slovensku. Po prehliadke a ochutnávke produktov sa účastníci presunuli na ubytovanie do hotela.

Posledný deň odbornej exkurzie (23.06.2010) bol zameraný na návštevu farmy s viac ako 250 ročnou históriou. Na farme chová majiteľ viac ako 80 ks hovädzieho dobytka s vysokou kvalitou mlieka. Srdcom celej mliečnej farmy je výrobňa syrov, kde majiteľ spolu so svojou rodinou vyrába výhradne domáce syry. Okrem klasických syrov ponúka zákazníkom aj špeciálne gurmánske syry – s bylinkami, chilli, paprikou, cesnakom, pažítkou, vlašskými orechmi, korením a biele a ochutené jogurty. Jedinečnosťou prevádzky je možnosť sledovať výrobný proces priamo z degustačnej miestnosti. Účastníci mohli prezrieť aj systém predaja produktov vo vidieckej predajni. Nad prevádzkou výroby je vybudované ubytovacie zariadenie so 4 izbami a wellness. Po presune do Rakúska účastníci navštívili farmára, ktorý chová 26 ks kráv, a predáva pasterizované mliečne nápoje, jogurtové nápoje a biele a ovocné jogurty z vlastnej produkcie. Svoje mliečne výrobky dodáva denne najmä do materských a základných škôl v regióne. Účastníci si mohli obhliadnuť výrobné priestory a ochutnať výrobky produkované farmárom.

Záver:
Uskutočnenie aktivity výrazne prispelo k zvýšeniu informačného povedomia účastníkov o situácii v podnikaní v agrosektore v Rakúsku a Slovinsku, ponúklo možnosť porovnania podmienok hospodárenia (najmä ekonomických a legislatívnych), výroby produktov, poskytovania agroturistických služieb a podpory rozvoja vidieka na Slovensku a v zahraničí.